Martinam Gārdneram 100

Šī video saturs nebūt nav jauns. Tas, protams, ir balstīts uz Gārdnera rakstiem, bet vēl tiešāk - uz Džeimsa Graima (James Grime) veltījumu Gārdneram pirms dažiem gadiem.

Šogad visā pasaulē oktobrī jau piekto reizi notiks Prāta svinēšana. Šoreiz tā būs arī Martina Gārdnera simtagdes atzīmēšana. Lai arī Latvijā Gārdners ir mazāk pazīstams - latviešu valodā tulkotas ir tikai divas grāmatas - viņa darbi angļu un krievu valodās būs interesanti visiem! Latvijā vislabāk par Gārdneru var pastāstīt matemātiķe Daina Taimiņa. Noteikti iesakām apmeklēt viņas izstādi "Hiperboliskās plaknes un ilgtspējības tīkli" Laikmetīgās mākslas centrā "Kim?" Spīķeros!

Martins Gārdners piedzima 1914. gada 21. oktobrī Tulsā, ASV Oklahomas štatā. Čikāgas universitātē viņš ieguva filozofijas bakalaura grādu. Plašākai publikai viņš kļuva pazīstams ar savām regulārajām saistošām matemātikas kolonām žurnālā Scientific American no 1956.g. līdz 1981.gadam.

Grāmata "Matemātikas brīnumi un noslēpumi" angliski pirmo reizi iznāca 1955. gadā un tā bija pirmā grāmata par šo tēmu.Tās ievadā autors rakstīja:

Līdzīgi daudziem citiem priekšmetiem, kas atrodas uz divu disciplīnu robežas, matemātiskiem trikiem sevišķu uzmanību nepievērš ne matemātiķi, ne burvju mākslinieki. Pirmie to uzskata par tukšu rotaļu, otrie no tiem izvairās, jo tie liekas pārāk garlaicīgi. Un tomēr matemātiskajiem trikiem, tāpat kā šaham, ir sava īpaša pievilcība. Matemātiskajos trikos matemātiskās uzbūves elegance apvienojas ar aizraujošo.

Tālāk daži Vihart video, kas vismaz daļēji ir radīti, iespaidojoties no Martina Gārdnera darbiem. Tādu gan ir vēl tūkstošiem - atliek tikai pameklēt! Daudzus no Martina Gārdnera darbiem atradīsi arī viņa lapā - martin-gardner.org. Ja aizraujies, droši uzaicini draugus un izveidojiet paši savu Prāta svinēšanas pasākumu!